Wszystko co Para Młoda powinna wiedzieć o kamerzyście ślubnym

W mojej subiektywnej opinii film jest najbardziej złożoną formą artystyczną. Aby stworzyć dobry film trzeba mieć zespół ludzi, którzy posiadają przeróżne artystyczne kompetencje. Upraszczając, wygląda to mniej więcej tak, że scenarzysta pisze scenariusz. Jest to praca porównywalna do pracy jaką wykonuje pisarz książek. Trzeba umieć wymyślić i w ciekawy sposób opowiedzieć historię. Reżyser bierze te kartki papieru i próbuje zamienić je w pewnego rodzaju “rzeczywistość filmową”. To od niego zależy jak scenariusz, który trzyma w rękach będzie wyglądał na ekranie. W pracy reżyserskiej ogromną rolę odgrywają umiejętności interpersonalne i wyobraźnia. Wszystko to co stworzył reżyser, za pomocą kamery zarejestruje operator a dźwiękowiec utrwali dźwięk. Można powiedzieć, że operator to taki fotograf lub malarz, rejestrujący takie same obrazy tyle, że ruchome. To on odpowiada za oświetlenie, ekspozycję, ruch kamery i styl w jakim film jest nagrany. Następnie wszystkie te cegiełki trafiają do montażysty, który może mieć niemal nieograniczony wpływ na zbudowanie całej historii. Za pomocą montażu, z tego samego materiału filmowego można stworzyć kilka różnych filmów. Montażysta współpracuje zwykle z reżyserem. Do tego wszystkiego cały ten proces organizuje i nadzoruje pion produkcji.

Jak widać proces tworzenia filmu jest więc złożony. Ekipa ślubna, składająca się zwykle z jednego bądź z dwóch osób, chcąc stworzyć dobry film reportażowy, musi posiadać po trochu ze wszystkich cech wyżej wspomnianej ekipy. W przypadku reportażu dochodzi jeszcze pewnego rodzaju zmysł dziennikarski. Zadanie wbrew pozorom nie jest łatwe, jednak nasza ekipa próbuje sprostać tym problemom najlepiej jak potrafi.

Poniżej przedstawiam listę pytań, na które każda Para Młoda powinna usłyszeć odpowiedź od swojego przyszłego kamerzysty, przed Jego zatrudnieniem. W tym artykule ja sam odpowiem na te pytania a podczas mojego ewentualnego spotkania z Parą Młodą chętnie coś dopowiem.

Czy możemy obejrzeć Wasze poprzednie filmy?

Na naszym kanale www.YouTube.com/CudWesele mogą Państwo obejrzeć niektóre stworzone przez nas tzw. „highlights’y” filmów ślubnych. Są to najlepsze kadry, ubrane w jakiś klimat, pokazujące całe wesele w skrócie. Nie są to oczywiście wszystkie nasze produkcje. Jeśli chodzi o całe filmy to nie mamy w zwyczaju pokazywania ich na kanale. Film ślubny to specyficzny rodzaj reportażu. Dla głównych bohaterów jest to film raczej osobisty i nie chcemy prosić Młodych Par o zgodę na publikację. W większości przypadków myślę, że nawet sama Para Młoda nie zgodziłaby się na to. Filmy te pokazujemy tylko podczas naszych rozmów z potencjalnymi klientami w celu przedstawienia stylu w jakim pracujemy.

Jakim sprzętem robicie filmy?

U nas filmy kręci się aparatami. Aparaty mają tą przewagę, że w stosunkowo dobrej cenie można mieć produkt ze zmienną optyką i genialną jakością obrazu co znacząco wpływa na kształt filmu. Dzięki zmiennej optyce i późniejszej obróbce w programach do montażu, film wygląda bardziej “filmowo”. Od tego roku pracujemy w systemie Sony ∝. W zeszłym roku pracowaliśmy na Canonach, które nadal równie dobrze nadają się do robienia filmów. Zostawiliśmy je sobie i na każdym weselu mamy je w torbie jako „zapas”. Wiadomo, że rzeczy martwe lubią spłatać figla w najmniej odpowiednim momencie. My jesteśmy do tego zawsze przygotowani. Oczywiście w naszym ekwipunku znajdują się również wszystkie urządzenia potrzebne do rejestracji dźwięku i stabilizacji obrazu.

Co jeśli film nam się nie spodoba? Przewidujecie jakieś poprawki?

Rzadko nam się zdarza żeby Parze Młodej nie podobał się nasz film, ale czasami się zdarza i zwykle są to pewne detale. Umowa przewiduje wprowadzenie trzech poprawek na życzenie Pary Młodej, jednak z zastrzeżeniem, że nie są to poprawki zmieniające cały film. Pary Młode, które decydują się na nasze usługi wiedzą w jakim stylu pracujemy i akceptują to.

Ile trwa film ślubny?

W ofercie mamy dwa rodzaje filmów. Pierwszy to 15-25 minutowe filmy pokazujące ciekawym montażem całą uroczystość, składające się tylko z najlepszych kadrów i często fabularyzowane. Te filmy polecamy w pierwszej kolejności. Filmy tego typu zaczynają być standardem w Polsce. Wychodzimy również naprzeciw klientom, którzy mimo wszystko wolą typowy, chronologiczny film ślubny z dłuższymi blokami muzycznymi. Tego typu film trwa jednak maksymalnie 90-100 minut. Za dodatkową opłatą można wejść w posiadanie obu wersji filmu.

Jaki jest czas oczekiwania na film?

Ze względu na dużą ilość zleceń jakie wykonujemy, czas oczekiwania na film w umowie ustalony jest na 3 miesiące. My jednak robimy wszystko co możemy żeby czas ten skrócić maksymalnie do 3-4 tygodni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że film ślubny ogląda się najlepiej dopóki emocje po ślubie jeszcze buzują w Parze Młodej, jednak montaż filmu to proces twórczy i często potrafi trochę potrwać.

Jak zrobicie mój film żeby był inny niż wszystkie?

Uwielbiamy to pytanie a zadawane jest nam bardzo rzadko. Oczywiście odpowiedź jest taka, że wszystko zależy od Was. Najlepszym wyjściem jest opcja filmu fabularyzowanego i ogranicza nas już wtedy tylko wyobraźnia i budżet (jednak przy budżecie zbliżonym do zera również da się zrobić coś ciekawego i innego). Z chęcią podpowiadamy i wsłuchujemy się w pomysły Pary Młodej. Nie ukrywamy, że bardzo nam zależy na takich zleceniach, ponieważ po 12 latach kręcenia wesel, takie nietypowe projekty są świetną odskocznią, ciekawym wyzwaniem, perełką w portfolio i oczywiście świetną zabawą dla wszystkich.

Na jakich nośnikach przekazujecie gotowy film?

Gotowe filmy, które schodzą ze “stołu montażowego”, zapisujemy jedynie na grawerowanych pendrivach z dedykowanym etui i w chmurze internetowej. Film w chmurze można w każdej chwili obejrzeć na telefonie a link wysłać rodzinie lub znajomym.

Jaka jest dokładna cena Waszej usługi?

Dokładną cenę usługi opisujemy w naszym katalogu, który wysyłamy na adres e-mail. Jest tam wiele zmiennych, które wpływają na ostateczną cenę. Ceny naszych usług zaczynają się od 3900 złotych.