Cywilny ślub plenerowy

Kto nigdy nie oglądał w amerykańskim filmie ślubu w plenerze? W filmach tych śluby organizowane są w zamkach, na hawajskich plażach lub w scenerii pięknych łąk. Nie każdy wie ale w Polsce również można zorganizować tego typu uroczystość. Oczywiście nie będzie to uroczystość w tradycji rzymsko-katolickiej, ponieważ śluby kościelne udzielane są jedynie w kościele (aczkolwiek i tutaj słyszałem o odstępstwach od tej reguły), a uroczystość cywilna.

Od czego trzeba zacząć organizując cywilny ślub plenerowy?

Najpierw pokonać trzeba pierwszą przeszkodę jaką z pewnością będzie termin. Otóż termin w urzędzie stanu cywilnego zarezerwować można najwcześniej na pół roku przed uroczystością, ponieważ tyle jest ważne zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Termin sali weselnej mamy zazwyczaj zarezerwowany dużo, dużo wcześniej. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej po prostu zadzwonić do urzędu stanu cywilnego. Należy pamiętać że tam również pracują ludzie którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego że sale weselne załatwia się dużo wcześniej i w związku z tym na pewno pójdą wam na rękę. Od naszych pań młodych wiemy, że urzędnicy zwykle wpisują pary w kalendarz a później należy pojawić się w urzędzie w wyznaczonym terminie, inaczej termin przepadnie. Warto jest również zadzwonić w przypadku kiedy ślub mamy w nietypowym dniu, na przykład w środku tygodnia. Wtedy może się okazać, że urzędnik może przyjechać, ale dopiero przypuśćmy o godz. 15:00, po zakończeniu pracy.

„Ślub plenerowy Klaudii i Adama”, fot. Magdalena Talarczyk

Jakie obowiązki spoczywają na parze młodej która zdecyduje się zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Przede wszystkim należy znaleźć godne miejsce gdzie będzie można postawić stół do podpisania dokumentów pod dachem (na przykład pod namiotem). Należy również pamiętać o tym, że urzędnik państwowy będzie potrzebował miejsca aby przygotować się do Waszej uroczystości. W następnej kolejności trzeba również pamiętać o gościach aby mieli gdzie usiąść.

Zdarzają się również odmowy. Odmowy dotyczą tylko i wyłącznie kwestii około organizacyjnych, czyli na przykład wyznaczonego przez Was miejsca. Urząd może stwierdzić że wyznaczone przez was miejsce nie jest wystarczająco godne aby zawrzeć związek małżeński. Jako że nie dotyczy to okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego, odmowa o udzieleniu ślubu jest nieodwołalna. Inne warunki odmowy to niemożność zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ceremonii oraz jeśli wyznaczone miejsce będzie poza obszarem rejestracji urzędu stanu cywilnego.

„Ślub plenerowy Klaudii i Adama”, fot. Magdalena Talarczyk

Koszt

Ostatnią rzeczą jaką będzie musiała zrobić para młoda która zdecyduje się na ceremonie zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego to uiszczenie dodatkowej opłaty. Zgodnie z ustawą od 2015 roku opłata wynosi 1000 zł.

A wy decydujecie się na ślub plenerowy? Jeśli tak mam nadzieję że rozwiałem trochę Wasze wątpliwości i zapraszam do obejrzenia filmu Klaudii i Adama którzy zorganizowali plenerowy ślub cywilny pod domem weselnym w Bogatyni. Artykuł ten okraszony jest również zdjęciami Magdaleny Talarczyk.

Film ze ślubu Klaudii i Adama